Kontrola jakości w przemyśle meblowym

Każda rzetelna firma stara się o jak najwyższą jakość oferowanych przez siebie produktów czy usług. Wszystko dla dobra klienta. Oczywiście producenci mają również na uwadze swoje dobro – wadliwe produkty to po pierwsze, niezadowoleni kontrahenci, po drugie, zwroty i reklamacje, po trzecie straty zamiast zysków. Niektóre wady i uszkodzenia można względnie łatwo naprawić. Duże firmy dysponują nowoczesnym zapleczem maszynowym, dzięki czemu mogą produkować więcej i szybciej, nie tracąc przy tym na jakości. Ogromny problem pojawia się gdy maszyna zostanie źle zaprogramowana i cała partia produkowanego elementu ulegnie jakiemuś wypaczeniu, np. coś będzie nie tam gdzie powinno.

Dlatego w trosce o zadowolenie klientów, ale również producentów, przeprowadzane są liczne kontrole jakościowe, które mają na celu zapobieganie pojawiania się wybrakowanych elementów lub całych mebli na rynku. Jeśli jakaś wada zostanie wykryta, dokładane są wszelkie prace, by została ona wyeliminowana, a także pojawiają się działania prewencyjne, w celu zapobiegnięcia pojawieniu się owej wady ponownie. Wynika z tego, że zadaniem kontroli jakości, które wykonywane są przez odpowiednio wykształcone osoby ma na celu sprawdzenie (wizualne, dotykowe, poprzez mierzenie czy przetestowanie), czy dana cecha, wartość lub ich zespół odpowiadają normie i zgadzają się z wymaganiami jakościowymi, które są im stawiane. Kontrole odbywają się w oparciu o wiedzę kontrolerów, normy, wymagania, które drewno musi spełniać – wykorzystywane są umiejętności badających oraz sprzęt pomocniczy, który usprawnia wykonywanie oceny.

Pierwszą kontrolę jakości drewno przechodzi jeszcze przed rozpoczęciem procesu produkcyjnego – badane i oceniane jest, czy drewno nadaje się do wykorzystania w przemyśle meblowym. Niedopuszczalne jest bowiem, by jakikolwiek mebel został wykonany z drewna złej jakości. Jeśli surowiec spełnia odpowiednie wymagania, kwalifikowany jest jako przydatny do wykorzystania w meblarstwie. W przeciwnym wypadku drewno wykorzystywane jest do innych, mniej wymagających zadań: przeznacza się je na produkcję palet lub po prostu na opał. Ma to również znaczenie ekonomiczne – gorsze drewno lub części dobrego jakościowego drewna, które jednak nie przydadzą się już w meblarstwie i tak są wykorzystywane, nie marnują się i nie niszczeją.

Do wykonywania niezbędnych pomiarów potrzebne jest wprawne oko i sprzęt, który pozwoli dokładnie zmierzyć elementy i sprawdzić, czy są takie jak być powinny. Często wykorzystywane są suwmiarki – tradycyjne lub elektroniczne – które ułatwiają zmierzenie np. odległości między otworami lub badanie wymiarów. Ciekawym rozwiązaniem, które stosowane jest przez większe firmy, jest stół pomiarowy, który wyposażony jest w możliwość elektronicznego podawania wyników. Największymi ich zaletami są szybkość działania oraz dokładność i precyzja wykonywanych pomiarów. Kontrola jakości może odbywać się na różnych etapach produkcji: w fazie projektowania, przed rozpoczęciem produkcji, po wyprodukowaniu pierwszego elementu, a także w każdym innym stadium wytwarzania mebla, aż do stworzenia jego finalnej wersji.

Nad jakością produkcji mebli czuwają wykształceni i doświadczeni pracownicy – w dużej mierze to właśnie od nich zależy zadowolenie klienta. Dokładane są wszelkie starania, by meble wykonywane w naszym zakładzie cieszyły oko i służyły swoją funkcjonalnością przez długie lata. Starania Polaków przekładają się na liczby, które kłamać nie mogą – aż 90% rodzimych mebli trafia na eksport, co świadczy o wielkim zaufaniu zagranicznych klientów, którzy cenią polskie meble właśnie za jakość i solidność wykonania. Ciągła kontrola jakości jest niezbędna, w grę wchodzi bowiem zadowolenie szerokiego grona klientów – sprawa jest zatem niezmiernie poważna. Na szczęście dzięki odpowiedniemu podejściu, zapobieganiu powstawania niedoskonałości, kontrolom jakości i stosowaniu doraźnych środków, które mają na celu wyeliminowanie potencjalnych wad, nasze meble spełniają wszystkie, nawet najbardziej wygórowane oczekiwania co do jakości.


Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński

Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Więcej wpisów w tej samej kategorii

Wpisy powiązane tagami

Zostaw komentarz

FACHOWI KONSULTANCI

Nasi konsultanci to profesjonalny zespół ludzi, którzy udzielą wyczerpujących informacji i pomogą dokonać właściwego wyboru...

DOSTAWA Z WNIESIENIEM

Nasza oferta obejmuje wniesienie mebli do mieszkania lub domu klienta oraz montaż mebli na miejscu...

SZYBKA WYSYŁKA

Nasze meble dostarczamy na miejsce własnym środkiem transportu, w krótkim czasie, z zachowaniem bezpieczeństwa przesyłek...

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jedną z honorowanych form płatności za zakupione meble jest płatność przy odbiorze, która gwarantuje spokojną i bezpieczną transakcję...Płatności

PayU PayPal MasterCard Visa GeoTrus SSL Opineo - Słucham swoich klientów Opinie konsumenckie Google