Charakterystyka stylów w meblarstwie. Styl skandynawski, rustykalny i kolonialny

Aranżacja swoich czterech kątów jest zwykle bardzo wyczerpująca, aczkolwiek, gdy już jest po wszystkim i nasze wnętrze wygląda tak, jak wyglądać powinno, czujemy ogromną satysfakcję. Przyjrzyjmy się popularnym stylom urządzania wnętrz. Jeśli akurat szukamy inspiracji, być może uda nam się znaleźć coś dla siebie i najtrudniejszą część procesu: wybór stylu, będziemy mieć z głowy.

Styl skandynawski

Myśląc: Skandynawia, od razu przenosimy się na Północ. I bardzo słusznie, bowiem to właśnie stamtąd, zgodnie z nazwą, przywędrował do Polski ten styl aranżacyjny. Szybko zebrał grono wielbicieli, którzy czym prędzej przenieśli go do swoich mieszkań i domów. Nie ma się co dziwić, styl ten jest bardzo interesujący i intrygujący. Z jednej strony minimalistyczny i jasny, z drugiej nie stroniący od dodatków i pełen kolorów. Bazuje na naturalności – pod każdym względem, poczynając od stosowanych materiałów, kończąc na oświetleniu. W związku ze sporym zalesieniem Skandynawii, a może zamiłowaniu do natury, we wnętrzach króluje drewno – materiał niezwykle uniwersalny, ale także solidny, wytrzymały i… piękny. Znajdziemy go nie tylko patrząc na meble, ale często również na podłogę. W skandynawskich wnętrzach musi być jasno. Dlatego też zdecydowanie przeważają jasne barwy: biel, delikatny szary czy beżowy. Czasami spotyka się kontrastowe przełamania ciemniejszymi kolorami. By uzyskać optymalną jasność nie wystarczy sztuczne oświetlenie. W związku z tym decydującym czynnikiem jest światło słoneczne – musi wpadać go przez okna jak najwięcej. Skandynawowie rezygnują z zasłon, wybierają raczej rolety, które są proste i funkcjonalne. Zamiast rozmachu wygrywa minimalizm. W tym miejscu objawia się druga strona medalu – dodatki, bardzo kolorowe, które ocieplają wnętrze, zwalczają monotonię, dodają uroku. Najczęściej są to barwne poduszki, ozdoby wiklinowe, wazony pełne kwiatów – trzeba pamiętać, że Skandynawowie kochają naturę. W stylu skandynawskim naprawdę można się zakochać. Surowość ściera się tutaj z przytulnością, a całość aranżacji jest stworzona w tak unikalny sposób, że zawsze wygrywa ta druga opcja. Może dlatego, że mieszkańcy północnej części kontynentu są bardzo rodzinni.

Styl rustykalny

Retro, natura, minimalizm, wieś – te cztery hasła są kwintesencją stylu rustykalnego. Słownikowa definicja wyrazu „rustykalny” to: „mający związek z wsią i jej mieszkańcami, mający cechy wiejskie”1. Wydawać by się mogło, że urządzenie go jest sprawą prostą, ale jest przeciwnie. To trudny styl, któremu jednak warto poświęcić czas i energię, bowiem efekt końcowy potrafi zwalić z nóg – wprost na meble wykonane z drewna. Meble muszą być wykonane z naturalnych materiałów – w innym wypadku po prostu nie będą pasować. Drewno nadaje się do tego celu idealnie, spełnia podstawowy warunek (dar otaczającej wieś przyrody), a dodatkowo posiada szereg czysto praktycznych i pożądanych zalet: jest trwałe i wytrzymałe, łatwe w utrzymaniu w czystości, a meble z niego wykonane są masywne, dzięki czemu idealnie wpasowują się w rustykalny klimat. Są również po prostu praktyczne i dodają wnętrzu niepowtarzalnego uroku. Niektóre elementy mebli drewnianych mogą być wykonane z metalu – przykładem niech będą zawiasy, dodatkowo specjalnie ręcznie pordzewiane. Ma to na celu sprawienie wrażenia, że są stare i wysłużone. Osoby, które wybierają styl rustykalny cenią go za oferowany komfort, przytulność i ciepło z niego emanujące. Nie ma się co bać innych naturalnych surowców – np. kamień również jest mile widziany w rustykalnym wnętrzu. Jeśli chodzi o kolorystykę, to dominują oczywiście naturalne barwy drewna, ale również jasne, pastelowe tonacje. Mieszkanie urządzone w rustykalnym stylu nie może obejść się bez znacznych ilości dodatków: ceramiki i wikliny pod różnymi postaciami, poduszek i wzorzystych tkanin.

Styl kolonialny

Ten sposób na urządzenie wnętrza jest swoistą pamiątką z XIX-wiecznych kolonii brytyjskich umiejscowionych w Afryce czy Azji. Łączy w sobie to, co Anglicy starali się wprowadzić we wnętrzach zamieszkiwanych domów z dala od domu rodzinnego – przytulność, komfort, elegancję. Podobnie jak poprzednie dwa style garściami czerpie z natury, ale w odróżnieniu od nich, z tej egzotycznej. Dominują masywne, ciężkie meble z mahoniu, palisandru czy akacji azjatyckiej, przełamane lżejszymi odmianami: bambusem i rattanem. W przeszłości było to dyktowane dostępnością właśnie takich odmian drzew. Obecnie meble w stylu rustykalnym są często sprowadzane bezpośrednio z Afryki i Azji – dzięki oryginalnemu pochodzeniu sprawiają, że wnętrze jest naprawdę niepowtarzalne. Meble są ciemnej barwy, a kolory wnętrza z nimi spokrewnione. To odcienie, które nierozerwalnie kojarzą się z ziemią: brązy, beż, ale także te jaśniejsze, np. biel. Wspólnie tworzą spójne kompozycje. Styl kolonialny lubi dodatki. Szczególnie takie, które przywodzą na myśl odległe rejony, z których się wywodzi. Dlatego do wnętrz kolonialnych pasują: azjatyckie naczynia, afrykańskie posążki, na ścianach mogą pojawić się stare mapy lub przedmioty kojarzące się z dalekimi podróżami. Nie może zabraknąć także tkanin w różnych wydaniach. Styl ten jest dobrym wyborem dla ludzi, którzy kochają podróże i cenią sobie elegancję.

Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.zrobionezdrewna.pl

Więcej wpisów w tej samej kategorii

Wpisy powiązane tagami

Zostaw komentarz

Najczęściej zadawane pytania o Raty PayU
(kredyt konsumencki)

Kiedy są dostępne Raty PayU?


Raty PayU są dostępne w wybranych e-sklepach, jeśli Twoje zakupy wraz z kosztami wysyłki mieszczą się w przedziale od 300 do 20 000 zł.


Jak działają Raty PayU?


Zapraszamy Cię do obejrzenia krótkiej animacji.


Kto udziela pożyczki ratalnej na zakupy?


Podmiotem udzielającym pożyczki ratalnej na zakupy jest jeden z partnerów pożyczkowych PayU: Alior Bank S.A., mBank S.A., Kreditech Polska Sp. z o.o. lub AS INBANK S.A. Oddział w Polsce. Pożyczkodawca gwarantuje wniosek w 100% online i decyzję kredytową w czasie rzeczywistym, zapewnia także bezpieczeństwo danych zgodnie ze standardami branżowymi. Przesyłane informacje są zaszyfrowane, nie są nigdzie zapisywane ani udostępniane osobom trzecim. PayU pośredniczy pomiędzy pożyczkobiorcą a instytucją finansową. Sprzedający nie jest stroną umowy o pożyczkę.


Jaki jest koszt pożyczki?

Przykłady reprezentatywne dla pożyczek udzielanych w ramach Rat PayU:

Raty PayU - Pożyczka 0%


Umowa o Pożyczkę 0% zawierana jest między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą tj. Alior Bank S.A., mBank S.A., Kreditech Polska Sp. z o.o. lub AS INBANK S.A. Oddział w Polsce. Przykład reprezentatywny: całkowita kwota pożyczki: 1000,00 zł, RRSO: 0,00%, oprocentowanie stałe 0%, całkowita kwota do zapłaty: 1000 zł, całkowity koszt: 0,00 zł (w tym: prowizja: 0 zł, odsetki: 0 zł), 10 równych miesięcznych rat w wysokości/po: 100 zł. Dla Pożyczki 0% dostępne są następujące okresy spłaty: 3, 5, 6 lub 10 miesięcznych rat. Warunki oferty wg stanu na 31.05.2020 r. Partner uprawniony jest do zaproponowania innego okresu kredytowania niż wnioskowany przez Klienta, jeśli wynika to z badania zdolności kredytowej Klienta. Przyznanie Pożyczki 0% uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy przez Partnera. Przyznanie Pożyczki 0% uzależnione jest od akceptacji przez Klienta ostatecznych warunków zaproponowanych przez Partnera. PayU S.A. z siedzibą w Poznaniu współpracuje z pożyczkodawcami i pośredniczy w zawieraniu ww. umów. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego i ma charakter informacyjny. Regulamin Pożyczki 0% w ramach Rat PayU (pobierz).

Raty PayU – Pożyczka Standardowa


Umowa o Pożyczkę Standardową w ramach Rat PayU zawierana jest między pożyczkobiorcą a pożyczkodawcą tj. Alior Bank S.A., mBank S.A., Kreditech Polska Sp. z o.o. lub AS INBANK S.A. Oddział w Polsce. Przykład reprezentatywny: całkowita kwota pożyczki: 1.257,00 zł, RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Procentowa): 17,52%, oprocentowanie zmienne 6,5%, całkowita kwota do zapłaty: 1.312,16 zł, całkowity koszt: 131,87 zł (w tym: prowizja: 76,72 zł, odsetki: 55,16 zł,), 15 równych miesięcznych rat w wysokości/po: 87,48 zł. Warunki oferty wg stanu na 31.05.2020 r. Partner uprawniony jest do zaproponowania innego okresu kredytowania niż wnioskowany przez Klienta, jeśli wynika to z badania zdolności kredytowej Klienta. Przyznanie Pożyczki Standardowej uzależnione jest od pozytywnej oceny zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy przez Partnera. Przyznanie Pożyczki Standardowej uzależnione jest od akceptacji przez Klienta ostatecznych warunków zaproponowanych przez Partnera PayU S.A. z siedzibą w Poznaniu współpracuje z pożyczkodawcami i pośredniczy w zawieraniu ww. umów. Materiał ten nie stanowi oferty w rozumieniu kodeksu cywilnego i ma charakter informacyjny.


Jak wygląda procedura zwrotu w przypadku zakupu na raty?


Zgodnie z art. 27. ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta, konsument, który zawarł umowę na odległość lub poza lokalem przedsiębiorstwa, może w terminie 14 dni odstąpić od niej bez podawania przyczyny.
• W celu odstąpienia od tak zawartej umowy, konsument wysyła do sklepu oświadczenie rezygnacji z zakupu (odstąpieniu od umowy sprzedaży) i zwraca towar.
• Po spełnieniu wymogów formalnych i zaakceptowaniu zwrotu towaru, sklep dokonuje za pomocą Systemu PayU zwrotu do PayU (częściowego lub całościowego) środków pochodzących z pożyczki, którymi Kupujący sfinansował zakup.
• PayU przekazuje następnie środki ze zwrotu bezpośrednio do pożyczkodawcy, z którym Kupujący zawarł umowę pożyczki.
• PayU każdorazowo poinformuje Kupującego (e-mail) o odnotowanym zwrocie wraz z podaniem szczegółów zwrotu oraz płatności ratalnej, której dotyczył zwrot.
• W celu zapewnienia prawidłowej obsługi umowy pożyczki po zwrocie środków, w tym złożenia dyspozycji odstąpienia lub dokonania wcześniejszej spłaty, Kupujący powinien każdorazowo skontaktować się bezpośrednio z pożyczkodawcą.


Wyjątki


Zgodnie z art. 38 ustawy z dnia 30 maja 2014 roku o prawach konsumenta (pobierz) prawo odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość nie przysługuje Kupującemu w odniesieniu do umów wyszczególnionych w tym artykule, w tym między innymi nie przysługuje Kupującemu zawierającemu umowę o zakup biletów na wydarzenia rozrywkowe, sportowe lub kulturalne poza lokalem przedsiębiorstwa lub na odległość.


Co się stanie, jeśli nie dostanę pożyczki?


Twój zakup nie zostanie zrealizowany, jeśli pożyczkodawca nie udzieli Ci pożyczki lub jeśli po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, nie wykonasz kolejnych kroków polegających na weryfikacji tożsamości i zatwierdzeniu warunków umowy o pożyczkę za pomocą otrzymanego kodu SMS.

Aby zrealizować zakup, możesz wrócić do sklepu i wybrać inną formę płatności.
Promocja PayU Raty 0%

FACHOWI KONSULTANCI

Nasi konsultanci to profesjonalny zespół ludzi, którzy udzielą wyczerpujących informacji i pomogą dokonać właściwego wyboru...

DOSTAWA Z WNIESIENIEM

Nasza oferta obejmuje wniesienie mebli do mieszkania lub domu klienta oraz montaż mebli na miejscu...

SZYBKA WYSYŁKA

Nasze meble dostarczamy na miejsce własnym środkiem transportu, w krótkim czasie, z zachowaniem bezpieczeństwa przesyłek...

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jedną z honorowanych form płatności za zakupione meble jest płatność przy odbiorze, która gwarantuje spokojną i bezpieczną transakcję...Płatności

PayU PayPal MasterCard Visa GeoTrus SSL Opineo - Słucham swoich klientów Opinie konsumenckie Google