Święta w stylu rustykalnym z kolekcją Hacienda. Jak wybrać ozdoby świąteczne?

Rustykalne aranżacje wnętrz zachwycają swoimi powiązaniami z kulturą wiejską. Opierają się w głównej mierze na darach przyrody. Pomieszczenia wyposażane są w solidne i trwałe meble drewniane w naturalnych kolorach. Surowiec, z którego są wykonane, jest jedynym pasującym do rustykalnej aranżacji materiałem na meble. Ich masywne bryły uzupełniane są metalowymi, znacznie bardziej delikatnymi elementami: zawiasami czy uchwytami. Dominują barwy ziemi, a więc szeroki wachlarz brązów, ale także kontrastowe biele i beże. Całość utrzymana jest w spokojnym, statycznym klimacie, o czym świadczy minimalizm względem dodatków – stosuje się ich niewiele, zwykle o praktycznym charakterze.

Tak stworzona aranżacja zapewnia komfort użytkowania przez cały rok. Jednak w grudniu przychodzą Święta Bożego Narodzenia i nawet w swojej oazie spokoju chciałoby się zamieścić jakieś świąteczne ozdoby, które ułatwiłyby wdrożenie świątecznego klimatu. Styl rustykalny jest bardzo podatny na modyfikacje – wszystko dzięki swojej plastyczności, która pozwala na dostosowanie go do aktualnych potrzeb. Pojawia się tylko jedno zasadnicze pytanie: jak dobrać dodatki, by całość była spójna i nie kłóciła się ze sobą?

Patrząc na kolekcję Hacienda z pewnością zwrócimy uwagę na jej masywny, ale jednocześnie delikatny wygląd i subtelne zdobienia. Doskonale pasują one do rustykalnego stylu, ponieważ swoim wyglądem przypominają meble stare, wręcz antyki, które sprawiają wrażenie stania na swoim miejscu od co najmniej kilku dekad. Stylizowane, metalowe okucia będą podatnym gruntem do wieszania świątecznych ozdób.

Kredens HaciendaŚwiąteczną przemianę aranżacyjną możemy rozpocząć od kolorów. Biorąc pod uwagę fakt, że jedną z możliwości wybarwienia rustykalnego wnętrza jest kolor biały oraz to, że kolor ten nierozerwalnie kojarzy się z zimą, śniegiem i Świętami, możemy zrobić z niego użytek. Jeśli kolor ten dominuje, to nie potrzeba go więcej – należy jednak uzupełnić go o kolor czerwony i zielony. Niezależnie czy w naszej aranżacji przewodzi biel, czy też jedna z barw ziemi, te trzy kolory powinny znaleźć się w każdym pomieszczeniu. Czerwień przywodzi na myśl Mikołaja, jest elegancka i szykowna. Zieleń natomiast, to kolor pachnącej choinki, której nie może zabraknąć w żadnym domu. Skoro mowa o choince, to warto nadmienić, że Święta Bożego Narodzenia nie mogą bez niej wyglądać tak jak powinny – ubierając ją zadbajmy o ozdoby typowo świąteczne, nie tylko bombki, ale również wykonane przez domowników pierniczki. Niech dekoracji na choince nie będzie zbyt wiele – lepiej, by było ich mniej, niż żeby całkiem zagłuszyły zdrową, zieloną barwę. Możemy przemycić do świątecznej aranżacji kilka detali w kolorze czarno-złotym, co doda całości dodatkowej szczypty elegancji. By do wnętrza dodać romantyzmu, zaopatrzmy się w świece – są bardzo uniwersalne, więc nawet po okresie świątecznym nie stracą swojego uroku. Dobrze jest porozmieszczać po domu choćby niewielkie pudełeczka z prezentami, ozdobione fantazyjną kokardą – nie dość, że są zdecydowanie świątecznym akcentem, to jeszcze każdy z domowników może znaleźć jakiś mały drobiazg dla siebie. Ewentualnie mogą również pełnić funkcję wyłącznie ozdobną – kwestia ta należy do rozważenia. Świetnym pomysłem na ozdobę są również pachnące lasem wieńce, które można powiesić w różnych miejscach, np. na uchwytach mebli z kolekcji Hacienda. Świąteczne łańcuchy również dodadzą wnętrzu klimatu – podobnie jak podobizny Św. Mikołaja, reniferów czy chociażby świąteczne skarpety zawieszone na kominku.

Możliwości jest wiele, trzeba jednak mieć na uwadze, że styl rustykalny, mimo że podatny na zmiany, nie lubi zbyt dużego natłoku ozdób, które mogłyby zdusić jego przytulność. Warto dobrze przemyśleć ich rozmieszczenie, a jeśli poczujemy, że zaczynają przytłaczać, czy wręcz zagłuszać to, do czego miały być jedynie ozdobą, lepiej zmniejszmy ich ilość.


Kuba Srebrzyński

Autor: Kuba Srebrzyński


Dołącz do Kuby Srebrzyńskiego na Google+

Strona: www.hacienda.pl

Zostaw komentarz

FACHOWI KONSULTANCI

Nasi konsultanci to profesjonalny zespół ludzi, którzy udzielą wyczerpujących informacji i pomogą dokonać właściwego wyboru...

DOSTAWA Z WNIESIENIEM

Nasza oferta obejmuje wniesienie mebli do mieszkania lub domu klienta oraz montaż mebli na miejscu...

SZYBKA WYSYŁKA

Nasze meble dostarczamy na miejsce własnym środkiem transportu, w krótkim czasie, z zachowaniem bezpieczeństwa przesyłek...

BEZPIECZNE PŁATNOŚCI

Jedną z honorowanych form płatności za zakupione meble jest płatność przy odbiorze, która gwarantuje spokojną i bezpieczną transakcję...Płatności

PayU PayPal MasterCard Visa GeoTrus SSL Opineo - Słucham swoich klientów